Öğretmen Atamaları İçin Sosyal Medya Desteği

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın bir televizyon programında Ağustos 2016’da atama yapmayabiliriz şeklinde ifadesi olmuştu. Bunun üzerine Sosyal medya aracılığı ile tepkilerini dile getiren öğretmen adayları Ağustos ayında 50 Bin öğretmen alımı yapılması gerektiğini belirten paylaşımlarda bulundular. Bu paylaşımlar başta twitter olmak üzere sosyal medya platformlarında gerçekleşirken, twitter listesinde uzun bir süre Ogretmene50Bin KadroSart başlığı altında gündemde kaldılar.

Bir öğretmen olarak, devlet yetkililerinin bu konuya müdahale etmesi gerektiği düşüncesindeyim. Mezun sayısı gün geçtikçe artmakta, öğrenciler öğretmen olabilmek için yıllarını ve maddi imkanlarını harcamaktadırlar. Bununla beraber gelecek kaygısı nedeniyle, evlenemeyen, ilerisi için plan yapamayan öğretmenlerin gün geçtikçe artması, diplomalı işsizler sınıfını daha da büyütmektedir. Ayrıca ücretli, kurslarda, kolejlerde ve dershanelerde öğretmenlik yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan biz öğretmenler,  bu durumun geçici bir iş olduğunun bilincindeyiz.

Bu konuda önlem alınmaması takdirde kutsal bir meslek olan “öğretmenlik” önemini kaybedecektir. Ayrıca yeni nesil açısından düşünüldüğünde yenilikler, yeni yöntemlerle ders anlatarak geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemek onların da hakkıdır.

Saygılarımla.