Microsoft Excel | 4 İşlem Formül Yazımı

Birçok kişinin aktif olarak kullandığı Office uygulamalarından olan Excel’de en çok merak edilen konulardan birisi de formül yazımıdır. Formül yazmak kağıt kalem alıp işlem yapmakla aynı şey aslında. Bilgisayarın anlayacağı şekilde bir formatta yazılması gerekiyor sadece.

Örnek vermek gerekirse ; iki sayıyı toplamak için 15 + 25 yazarız. Excel’de formül olarak ise =15+25 şeklinde yazılmaktadır. Formülleri formül çubuğu dediğimiz alana yazmak yada hücre içine = işareti koyarak yazmak mümkündür.

Her hücrenin bir ismi olduğunu düşünelim. Hücre isimleri satır ve sütün birleşiminden oluşmuştur. A sütunundaki 5. satırda yer alan hücrenin ismi A5 olarak belirlenmiştir. O halde 15 ve 25 rakamlarını A5 ve A6 hücrelerine yazdığımızı varsayıyorum, = A5 + A6 yazdığımızda yine sonuç olarak 40 sayısını verecektir. Bu A5 yada A6 gibi isimlere değişken adı verilir.

 

Birden fazla sayı toplamak istersek formül yazımı için her bir hücreyi yukarıdaki örnekteki gibi yazmak gerekmektedir.

Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme için bu şekilde formül yazabilirsiniz. Ancak ondalıklı işlemler için virgülden sonra 2 basamak almak isterseniz bir fonksiyon kullanmanız gerekecektir.

YUVARLA fonksiyonunu kullanarak virgülden sonra kaç basamağın alınacağı ve yuvarlanacağı ayarlanabilir. 
Bu örnekte olduğu gibi 25/15 sayısı virgülden sonra 7 basamak çıkmaktadır. Biz Virgülden sonra 2 basamak çıkmasını istersek sol taraftaki örnekte olduğu gibi fonksiyon içinde formül kullanılabilir.

Faydalı Olması Dileğiyle.

İyi Çalışmalar.