Kodlama Dersi “Zorunlu Ders” Olarak Müfredata Girmeli

Sn. Bakanımız Fikri Işık, Kodlama derslerinin müfredata alınacağını katıldığı canlı yayınlarda dile getirerek başta biz Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olmak üzere tüm öğrencileri umutlandırmıştır. Kodlama derslerinin müfredata “zorunlu” ders olarak alınıp alınmayacağı, hangi kademelerde okutulacağı henüz netlik kazanmamıştır. Bu konuda bu dersi verecek olan Bilişim öğretmenleri olarak sayın yetkililerimize çağrıda bulunuyoruz.

Kodlama derslerinin her kademede zorunlu ders olarak okutulması, çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren “kod yazmayı” öğrenmesi için, bu konuda atılacak adımlarda bu talebimizin göz önünde bulundurulmasını temenni ediyoruz. Biz Bilişim Öğretmenleri, Sn Bakanımız Fikri Işık’ın “kodlama eğitimi” konusundaki açıklamalarını,  zorunlu ders olarak okutulması talebimize referans olarak görüyoruz.

Sn Bakanımız Fikri Işık geçtiğimiz hafta katıldığı bir toplantıda “Fikri Işık “Geleceğin mesleklerine uyum sağlamak için kodlama müfredatı gerçekleştirmeme lüksümüz yok. Obama, ilkokul çocuklarıyla birlikte kodlama derslerine katıldı. ABD’nin bir süper güç olarak kalması için, çalışanların geleceğin dünyasında iş bulabilmeleri ve işlerini koruyabilmeleri için, kodlama ve programlama bilen insan sayısını artırmaları gerektiğini vurguladı. Dünyanın en önemli teknoloji firmalarına sahip bir ülkede buna ihtiyaç duyuluyorsa, bizim bu gelişmelere mesafeli durmak gibi bir lüksümüz yoktur, olamaz” demiştir.

Bilişimde üreten nesiller yetiştirmemiz için, Kodlama derslerinin Milli Eğitim Müfredatına zorunlu ders olarak girmesi ve bu konudaki çalışmaların ivedilikle tamamlanmasını talep ediyoruz.

[button type=”bd_button btn_middle” url=”https://www.change.org/p/meb-nabi-avc%C4%B1-kodlama-dersi-zorunlu-ders-olarak-m%C3%BCfredata-girmeli?recruiter=105866660&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink” target=”on” button_color_fon=”#3fc2da” button_text_color=”#ffffff” ]SENDE İMZALA[/button]

–BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU–
FACEBOOK PLATFORMUMUZ:
www.facebook.com/groups/bilisimogretmenleriplatformu/
TWITTER ADRESİMİZ
@btoplatformu

Alıntıdır