Hayalinizi Kodlayın!

Merhaba Arkadaşlar,

Gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde artık veriler ve sistemler online platformlara aktarılmanın tadını çıkartıyor. Mobil cihazlar, tabletler ve bilişim teknolojileri araçlarının oluşturduğu zemin sayesinde birçok yazılımcı, tasarımcı para kazanıyor ve bir şeyler üretiyor. İleride birçok ülkede yaşayan gençler evlerinde kodlama yaparak Çin, Amerika, Rusya, Hindistan ve birçok ülkede yaşayan gençlerle birlikte yeni bir program üretme şansı elde edecekler. Gelecek nesillerin yaşamlarını kodlamalarına yardımcı olmak bizlerin ve sizlerin elinde.

Peki bizlere düşen görevler neler?

  • Öncelikle çocuklara ve gençlere kodlamayı sevdirecek uygulamalar ve motive edecek materyaller vermeliyiz. Bu sayede ufak dahi olsa bir oyun program üretmesi çocuğu komple motive edecektir. Motive etmek için merak uyandırmak gerekmekte. Basit bir uygulama yapmanız bile çocuğunuzu müthiş güdüleyecektir.
  • İnternetten görsel dersler  yada programlar bulup göstermek yine bilgisayar başında üretken vakit geçirmesine imkan sağlayacaktır. Ailelerin şikayeti genelde “çocuğum bilgisayar karşısında çok oynuyor oluyor”. Bunu yerine yazılım ve tasarımla uğraşması hem kendini geliştirmesi hemde geleceğine iş olanağı eklemesi açısından başarı sağlayacaktır.
  • Hangi aşamadan başlayacağı konusunda öncelikle algoritma mantığını iyi öğrenmesi diğer tüm programlama platformlarını okumasına yardımcı olacaktır. Görsel programlama sistemine geçtikten sonra zaten üretmeye başlayan bir çocuğunuz olacak.
  • Profesyonel destek almanız, çocuğunuzun daha hızlı öğrenmesine, örnek uygulamalar geliştirmesine yardımcı olacaktır.
  • “Benim bilgisayarcım var o tamir eder” mantığından kurtulmalısınız. Açıkcası bilgisayar donanımını, yapısını öğrenmek çok da kompleks bir durum değil. Tabi ki siz bilgisayar donanımı ile ilgili olursanız çocuğunuz da korkmadan öğrenmeye çalışacaktır.
  • Kodlama, matematik ve fizik gibidir. Ya çok sevili yada nefret edilir. Çocuğunuzun yeteneğini açığa çıkarmak yine sizin elinizde.
  • Son olarak pes etmeyin. Yeri gelecek saatlerce uğraştıktan sonra bir noktayı göremeyeceksiniz. Olsun ara verip tekrar bakın hemen karşınıza çıkacaktır. Günde binlerce satır kod yazıp arada tıkanan biri olarak söylüyorum pes etmeyin ve kendinize inanın. Ben bunu yapacağım. Sonrasında size engel hiçbir şey kalmayacak.

Umarım gelecek nesillerin en deha yazılımcıları bizim çocuklarımız olur.

Faydalı olması dileğiyle. Saygılarımla.